pühapäev, 18. jaanuar 2015

Räägi, mida näed

Kõik klassid ja õpilased
Eesti keel, võõrkeel
Ajakulu mõni minut


Eesmärgid
1. Anda väljakutse aktiivseks suuliseks eneseväljenduseks;
2. Toetada ruumilist mõtlemist;
3. Koostöö.

Vahendid
Mis tahes mäng või muu tegevus, mis paneb ühe osalejatest kiiresti tegutsema.
Liivakell, taimer, stopper vm ajamõõtja.

Kirjeldus
Näiteks võib kasutada klotsimängu Make'n'Break.  Korraga on tegevuses 3 last:
1. ehitaja,
2. rääkija ja
3. ajavõtja.

Ehitajal on kasutada klotsid. Ta valib endale kaardilt ehitise, mida aja peale ehitada tahab. Rääkija väljendab ehitamise iga etappi suuliselt, samuti aja peale. Ülesanne on jutuga ehitamisele järele jõuda. Tähelepanu! Valmis olla! Läks! Võib kõlada selline tekst: "Savõtadheleroheliseklotsijapanedsellelaualepikalisiisvõtadtumerohelisejasiniseklotsijapanedneedpikaliheleroheliseklotsipealeedasi...."

Kokkuvõte
Mäng meeldib lastele väga. Mõni tahab kõik eri rollid läbi proovida. Aja peale rääkimine käivitab õppija suuliselt viimast välja panema. Riskikoht on kutsuda rääkima ainult verbaalselt andekaid lapsi, ka sellepärast, et nad ise väga tahavad seda. On vaja leida kvaliteetaeg ka nende jaoks, kellel eneseväljendamisega keerulisem on. Teine riskikoht on lapsed, kes küll väga tahavad rääkima (loe: mängima) tulla, kuid kes ei suuda nii kiiresti kirjeldada seda, mida tegutseja parajasti teeb. Õpetajal on vaja luua turvaline ja toetav keskkond.


laupäev, 17. jaanuar 2015

Torn

Kõikidele kooliastmele
Sobib kasutamiseks õppeainetes, kus (paaris)tunni lõpus saab kiiresti individuaalset tagasisidet, kas õpitu on selgeks saanud.
Aeg: vähemalt 45 minutit

Eesmärgid
1. Tagada õppijate maksimaalne tähelepanu tunni eesmärgile.
2. Kujundada teadlikku õppijat.
3. Kujundada klassi ühist vastutust.
4. Arendada empaatiat üksteise suhtes.

Vahendid
Ehitusklotsid
Konkreetses tunnis oli kasutada 10 eri värvi piklikku klotsi.

Tunni käik
Sissejuhatuseks avab õpetaja klassi teadlikkuse õppimise tervikolemusest. "Õppimine on nagu torni ehitamine. Oletame, et igas klassis ehitame oma torni justkui ühe korruse juurde. Et kogu torn oleks tugev, peab iga korrus olema kindel."

Arutelu käigus leitakse koos väga kiiresti, mida teha selleks, et ehitada kindel korrus - igast konkreetsest tunnist on vaja kindlaid teadmisi ja oskusi. Siis jääb torn pikaks ajaks püsima. Arutatakse veel, mis juhtub, kui torni mõni osa on nõrk või puudub üldse.

Juhend õpilastele
1. Teil on 10 klotsi. Ehitage nendest nii tugev torn, kui oskate. Torn peab olema vähemalt 9-korruseline. Lepime kokku, et see torn on nagu teie teadmised. Teie torn jääb oma kohale tunni lõpuni. (Lisatingimus vanematele õpilastele: inimkonna teadmised täienevad ja muutuvad; ükski korrus ei ole eelmisega võrreldes täpselt kohakuti).  

2. Tunni lõpus uurime koos, kas kogu klass on õpitu väga hästi selgeks saanud. Kui jah, jääb torn püsti. Kui ei, tõmbame torni 4. korruse välja (tegemist oli 4. klassi tunniga).

3. Kokkulepe: igaüks lubab, et kui klassis on keegi, kes pole veel õpitut selgeks saanud, on ta toetav. Jätkame ainult siis, kui annad nüüd kohe märku, et arvestad sellega. 

Tund jätkub, õpitakse, mis plaanis oli.
Konkreetses tunnis õppis 4. klass tegusõna pööramist. Lihtne teema oli valitud tornimeetodi juurde sihilikult. Tunni lõpus pärast mitmeid harjutusi ja ka mänge pidi iga laps tõmbama endale kaardi koos juhusliku tegusõnaga ning pöörama seda. Kõigil oli pööramine sulaselge ja oli märgata põnevust ning rõõmu.

Tunni lõpus pööratakse taas tähelepanu tornile, mida just suurepärase tunnitööga tugevamaks ehitati ja arutatakse, mis kasu oli heast tööst ühe korruse või terve torni - iseenda jaoks.

Õpilaste tagasiside
Kõik ütlesid, et teema sai selgeks ja nad tahtsid väga, et torn püsti jääks.
Lizelle: Põnev oli, me õppisime ja mängisime korraga.
Jako: Tore oli,
Markus: Kui õppimise ajal saab midagi teha, siis ongi põnev.
Amanda: Hästi lahe. Kui mängitakse, siis on laps aktiivne.
Robin: Töövihikut on palju raskem teha. Pean ainult ühe koha peal istuma. Nii, nagu meie tegime, hakkab mõte kohe tööle.

Õpetaja kokkuvõte
4. klass oli väga tubli. Tähelepanu püsis terve tunni ja kõik olid huvitatud, et torn kindlasti  püsima jääks. Harva kohtab sellist motivatsiooni!

Tegemist oli seekord lihtsa teemaga. Keerulisema teema puhul on riskikohaks laste suhted klassis, võimalik omakohus ebaõnnestumise korral. Seega on ehk mõistlikum kasutada seda meetodit nii, et igaühel on oma isiklik torn. Siit saab arendada õpilasele terveks õppeaastaks kõikide ainete - kõikide õpiväljundite individuaalse integreeritud hindamismudeli, mis näitab eelkõige lapsele endale selgelt ja visuaalselt, kui tugev on lapse teadmiste torn.



kolmapäev, 7. jaanuar 2015

Pildi ja skulptuuri kirjeldamine ja tõlgendamine

Grupitöö
7. klass
eesti keel, kirjandus, kunst

Eesmärgid: 
1) orienteeruda ja teha valikuid interneti pildivarus;  
2) kirjeldada pilti ja/või skulptuuri (pealiskaudsem tasand);
3) tõlgendada pilti ja/või skulptuuri (sügavam tasand).

TUNNI KÄIK JA JUHEND ÕPILASTELE

A.
Vali rühmaliikmetega internetist pilt skulptuuri loomiseks. Pildil võiks olla rühma liikmetega võrdne arv inimesi, loomi, taimi, esemeid.


B.
Nüüd arutage läbi ja leidke parim võimalus piltide kujutamiseks staatilise skulptuurina. Materjalina kasutage rühma liikmeid. Kajastage pildi elemente võimalikult täpselt (paigutus, emotsioonid, rõhuasetused jm). Näidake oma skulptuure klassikaaslastele.





C.
Kogu klassile: vaadake, kirjeldage ja tõlgendage skulptuuri, mida näete. Õpetaja või õpilaste valikul suuliselt või kirjalikult:

Kirjeldage -
  • Mida või keda sa pildil näed?
  • Mis või kes on foonil / tagaplaanil?
  • Mis toimub?
  • Ennusta, mis juhtus enne / mis juhtub pärast.
Tõlgendage -
  • Milline on meeleolu? 
  • Mis suhted neil omavahel on?
  • Kellele see pilt mõeldud on?
  • Mis on selle pildi sõnum? 



VARIANT:
Leidke pilt suurema grupi või
kogu klassi kaasamiseks. 






ÕPILASTE TAGASISIDE:
See tund oli lahe!
See tekitab usaldust.
Koos on tore tegutseda.
See meetod õpetab pilte leidma ja laiendab silmaringi.

ÕPETAJA KOKKUVÕTE
Tund täis ootamatusi ja ahhaa-elamusi, kus õpilased pakuvad rohkem välja, kui oodata oskad. Koostöö on hoogne. Hmmm, miks meeldib neile rohkem pilte lavastada kui tõlgendada!
Ettevaatust, et te iseennast pildilt ei leia.