Torn
Kõikidele kooliastmele
Sobib kasutamiseks õppeainetes, kus (paaris)tunni lõpus saab kiiresti individuaalset tagasisidet, kas õpitu on selgeks saanud.
Aeg: vähemalt 45 minutit
Eesmärgid
1. Tagada õppijate maksimaalne tähelepanu tunni eesmärgile.
2. Kujundada teadlikku õppijat.
3. Kujundada klassi ühist vastutust.
4. Arendada empaatiat üksteise suhtes.
Vahendid
Ehitusklotsid
Konkreetses tunnis oli kasutada 10 eri värvi piklikku klotsi.
Tunni käik
Sissejuhatuseks avab õpetaja klassi teadlikkuse õppimise tervikolemusest. "Õppimine on nagu torni ehitamine. Oletame, et igas klassis ehitame oma torni justkui ühe korruse juurde. Et kogu torn oleks tugev, peab iga korrus olema kindel."
Arutelu käigus leitakse koos väga kiiresti, mida teha selleks, et ehitada kindel korrus - igast konkreetsest tunnist on vaja kindlaid teadmisi ja oskusi. Siis jääb torn pikaks ajaks püsima. Arutatakse veel, mis juhtub, kui torni mõni osa on nõrk või puudub üldse.
Juhend õpilastele
1. Teil on 10 klotsi. Ehitage nendest nii tugev torn, kui oskate. Torn peab olema vähemalt 9-korruseline. Lepime kokku, et see torn on nagu teie teadmised. Teie torn jääb oma kohale tunni lõpuni. (Lisatingimus vanematele õpilastele: inimkonna teadmised täienevad ja muutuvad; ükski korrus ei ole eelmisega võrreldes täpselt kohakuti).
2. Tunni lõpus uurime koos, kas kogu klass on õpitu väga hästi selgeks saanud. Kui jah, jääb torn püsti. Kui ei, tõmbame torni 4. korruse välja (tegemist oli 4. klassi tunniga).
3. Kokkulepe: igaüks lubab, et kui klassis on keegi, kes pole veel õpitut selgeks saanud, on ta toetav. Jätkame ainult siis, kui annad nüüd kohe märku, et arvestad sellega.
Tund jätkub, õpitakse, mis plaanis oli.
Konkreetses tunnis õppis 4. klass tegusõna pööramist. Lihtne teema oli valitud tornimeetodi juurde sihilikult. Tunni lõpus pärast mitmeid harjutusi ja ka mänge pidi iga laps tõmbama endale kaardi koos juhusliku tegusõnaga ning pöörama seda. Kõigil oli pööramine sulaselge ja oli märgata põnevust ning rõõmu.
Tunni lõpus pööratakse taas tähelepanu tornile, mida just suurepärase tunnitööga tugevamaks ehitati ja arutatakse, mis kasu oli heast tööst ühe korruse või terve torni - iseenda jaoks.
Õpilaste tagasiside
Kõik ütlesid, et teema sai selgeks ja nad tahtsid väga, et torn püsti jääks.
Lizelle: Põnev oli, me õppisime ja mängisime korraga.
Jako: Tore oli,
Markus: Kui õppimise ajal saab midagi teha, siis ongi põnev.
Amanda: Hästi lahe. Kui mängitakse, siis on laps aktiivne.
Robin: Töövihikut on palju raskem teha. Pean ainult ühe koha peal istuma. Nii, nagu meie tegime, hakkab mõte kohe tööle.
Õpetaja kokkuvõte
4. klass oli väga tubli. Tähelepanu püsis terve tunni ja kõik olid huvitatud, et torn kindlasti püsima jääks. Harva kohtab sellist motivatsiooni!
Tegemist oli seekord lihtsa teemaga. Keerulisema teema puhul on riskikohaks laste suhted klassis, võimalik omakohus ebaõnnestumise korral. Seega on ehk mõistlikum kasutada seda meetodit nii, et igaühel on oma isiklik torn. Siit saab arendada õpilasele terveks õppeaastaks kõikide ainete - kõikide õpiväljundite individuaalse integreeritud hindamismudeli, mis näitab eelkõige lapsele endale selgelt ja visuaalselt, kui tugev on lapse teadmiste torn.